weaving excellence

Find out more about our success stories, 100% Made In Turkey

Akarca Tekstil
Representing one of the leading companies producing high level quality curtains and upholstery fabrics...
made with itema
made with itema

Bursa

Representing one of the leading companies producing high level quality curtains and upholstery fabrics, Akarca Tekstil is an historic and loyal Itema Customer.
Always looking to the best technology on the market to guarantee its superior standards, Akarca finds in the Itema rapier R9500, both dobby and jacquard applications, the perfect match between versatility and productivity. Weaving the widest range of weft yarns, ranging from coarse to very delicate lurex yarns – such as the fil coupé curtain here exhibited, Akarca achieves the top textile efficiency thanks to the Itema rapiers FPA 2.0

Yüksek kalitede perde ve döşemelik kumaş üreticileri arasında liderlerden biri olan Akarca Tekstil hem tarihi hem de sadık Itema müşterilerinden biridir.
Üstün standartlarını korumak için her zaman pazardaki en iyi teknolojiyi araştıran Akarca, çok yönlülük ve üretkenlik arasındaki en iyi uyumu sağlayan hem dobby hem jakar uygulamalarına sahip R9500 de buluyor. Ham iplikten, çok hassas lureks ipliklere kadar- örneğin burada sergilenen fil coupé perde gibi-, en geniş atkı ipliklerini dokuyan Akarca, Itema FPA 2.0 rapierleri sayesinde en yüksek kumaş verimini alıyor.

www.akarcatekstil.com

AlperTeks Tekstil
Itema is proud to list Alperteks, leading weaver of exclusive bed sheeting based in Uşak...
made with itema
made with itema
AlperTeks Tekstil logo
AlperTeks Tekstil logo

Uşak

Itema is proud to list Alperteks, leading weaver of exclusive bed sheeting based in Uşak where it has a world-class production site, among the growing ranks of the Italian Company’s loyal Customers worldwide. The partnership between Alperteks and Itema, both at the pinnacle of excellence in their respective industries dates back to 2012, when the very first order of A9500 paved the way for a number of repeat orders. Today, the installed base of A9500 is totalling more than 100 A9500 machines.

Itema, Dünya standartlarında üretim alanına sahip fabrikası Uşak’ta bulunan ve seçkin çarşaflık üretiminde önde gelen Alperteks’i, Dünya çapında gelişmekte olan sadık müşterileri arasında gösterebilmekten gurur duymaktadır. Alperteks ve Itema işbirliği 2012 yılındaki ilk A9500 siparişleri ile başlayarak, tekrar siparişler ile devam etmiştir. Bugün 100 adetin üzerinde A9500 kurulumu gerçekleşmiştir.

www.alperteks.com.tr

Finber Textile Group
Finber Textile Group is a leading producer of high quality curtain, drapery and embroidery fabrics.
made with itema
made with itema
Finber Textile Group logo

Bursa

Finber Textile Group is a leading producer of high quality curtain, drapery and embroidery fabrics. Based on years of experience and thanks to the high technological equipment, Finber currently exports to more than 50 countries on 5 continents.
Weaving sophisticated home textile fabrics with unlimited designs and color selections, Finber can meet the demanding needs of its worldwide Customers. The highest level of versatility, the easiest style change and the superior machinery reliability required by Finber are satisfied by the Itema rapier R9500.

Finber Tekstil grup yüksek kalitede Perdelik, Fonluk ve Brode kumaş üretimi konusunda kendi alanı nın öncü kurluşlarındadır.Yüksek teknoloji kullanımı ve uzun yıllara dayanan etcrübesi ile, 5 kıta ve 50 den fazla ülke ye ihracat yapmaktadır.
Yüksek standartlardaki ev tekstili bilgisinin, desen ve renkler ile buluşturması ile tüm dünya dan gelen talepleri karşılamaktadır. Itema R9500 rapierli dokuma makinesinin sunmuş oldugu güvenirlik, çok yönlülük ve kolay tip degişiminden oldukça memnundur.

www.finbertextile.com

Ipeker
Since 1930, Ipeker manufacturers innovative and creative high fashion fabrics for worldwide renowned brands.
made with itema
made with itema
Ipeker logo

Bursa

Since 1930, Ipeker manufacturers innovative and creative high fashion fabrics for worldwide renowned brands. With a constantly renewed collection, Ipeker needs advanced machinery able to weave the widest range of yarns, such as rayon, viscose, cotton, tencel, modal, wool, linen, silk, polyester polyamide and mixtures of them as well as their stretch versions. Moreover, Ipeker is renowned to be the best Cupro weaver in the world in his application field.
The demanding needs of this sophisticated Company are accomplished by Itema thanks to the utmost versatility, easy style change and machine efficiency of the rapier R9500.

İpeker 1930 yılından beri, Dünya çapında bilinen markalara, inovatif ve yaratıcı, yüksek kalitede moda kumaşlarını üretmektedir.
Yenilenen kolleksiyonu ile İpeker; rayondan, viskos, koton, tencel, modal, yün, linen, ipek, polyester polyamide ve karışımları ile gergin versiyonlarına kadar geniş bir aralıkta dokuyacak ileri seviye bir makineye ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca İpeker, kendi uygulama alanında, Dünyada en iyi Cupro dokuyan firma olarak bilinmektedir.
Bu sofistike firmanın zorlu ihtiyaçları, R9500’ün çok yönlülüğü, kolay stil değişimi ve makine etkinliği sayesinde Itema tarafından gerçekleştirilebilmiştir.

www.ipeker.com

Marteks Tekstil
Marteks Tekstil, leading producer of high quality home textile fabrics, is an international company...
made with itema
made with itema
Marteks Tekstil logo

Bursa

Marteks Tekstil, leading producer of high quality home textile fabrics, is an international company exporting its products worldwide. Marteks produces its excellent curtain fabrics weaving a wide range of yarns, including delicate linen fibers and precious metallic yarns. The highest versatility of fabric and patterns are achieved by Marteks with the Itema rapier R9500, both dobby and Jacquard, especially thanks to the FPA weft transfer system, ensuring the weavability of the widest range of yarns and patterns.

Marteks yüksek kalitede ev tektili üretimi yapan ve üretimini tüm dünya ya ihracat yapan , konusunun öncüsü, uluslar arası bir kuruluştur. Kullanmış oldukları degişik numaralarda hasas keten , metal vb..gibi çok degişik iplikler sayesinde üretmiş oldukları kumaşlar oldukça üst seviyededir. Marteks dokuma esnasında çok yönlülük gerektiren bu desenli kumaşaları, Armürlü ve Jakarlı İtema R9500 rapierli dokuma makinesi ile dokumaktadır. FPA rapier sistemi çok çeşitli iplik ve iplik numaralarının bir arada çalışamasına olanak vermektedir.

www.marteks.com.tr

Meltam Tekstil
Meltam Tekstil is a leading producer of haute couture apparel fabrics...
made with itema
made with itema
Meltam Tekstil logo
Meltam Tekstil logo
Meltam Tekstil logo

Bursa

Meltam Tekstil is a leading producer of haute couture apparel fabrics exporting and cooperating with the top fashion brands in the world. Always providing unrivalled quality, the most innovative fabrics and anticipating the latest fashion trends, Meltam has gained its reputation also due to its cooperation with Itema. Part of the secret of its success is choosing the most advanced weaving machine on the market today, the Itema rapier R9500, for its esteemed production.

Meltam Tekstil giysilik haute couture ın öncü üretici ve ihracatcılarından dır. Dünya daki belli başlı moda firmalarının da tedarikcisidir. Her zaman kaliteye önem veren, yenilikçi ve en son moda trendlerin gelişiminde katkıda bulunmaktadır. Meltam hakkı olan ün’ün oluşumunda Itema ile işbirgi yapmıştır.Bu gizli başarının bir kısmı, seçmiş oldukları piyasanın en üstün özelliklerine sahip R9500 rapierli dokuma makinesinin saygın üretim kalitelitesinin ile dir.

www.meltamtekstil.com

Nurel Tekstil
With forty years experience, Nurel Tekstil is specialized in women textiles accessories...
made with itema
made with itema
Nurel Tekstil logo
Nurel Tekstil logo

Bursa

With forty years experience, Nurel Tekstil is specialized in women textiles accessories such as scarf, shawls and pareo, and exports its sophisticated fabrics to over twenty countries
After testing the Itema rapier R9500, Nurel purchased a significant number of R9500.
Nurel produces high-quality fabrics to answer the demanding needs of the fashion industry worldwide and the R9500 is the perfect loom to guarantee high versatility of fabric and patterns, easy style change and high machine efficiency.

40 yılın üzerinde tecrübesi ile, Nurel Tekstil; şal, eşarp ve pareo gibi kadın tekstil aksesuarlarında uzmanlaşmış ve sofistike kumaşlarını yirminin üzerinde ülkeye ihraç etmektedir. Itema R9500 rapierli dokuma makinesini test ettikten sonra önemli adette R9500 sipariş etmiştir.
Nurel, Dünya çapında moda endüstrisinin ihtiyaçlarına yanıt verebilmek üzere yüksek kalitede kumaşlar üretmektedir. R9500 ise bu doğrultuda; kumaş ve desenlerin çok yönlülüğü, kolay stil değişimi ve yüksek makine verimini garanti etmek için mükemmeldir.

www.nurelgroup.com

Olcerler
Ölçerler manufacturers high-quality exclusive shirting fabrics...
made with itema
made with itema
Olcerler logo

Kütahya

Ölçerler manufacturers high-quality exclusive shirting fabrics, ranging from 100% cotton, cotton-linen, 100% linen, viscose, Lycra, silk, denim fabrics.
The Itema rapier R9500 ensures Ölçerler the utmost versatility and flexibility needed to weave its exclusive shirting fabric, even with extreme fine counts.

Ölçerler, yüksek kalitede, seçkin gömlek kumaşlarını; %100kotondan, koton-linen, %100linen, viskos, likra, ipek ve denim kumaşa kadar geniş bir çerçevede üretmektedir. Itema R9500 rapierli dokuma makinesi Ölçerler’e, seçkin gömleklik kumaşlarını dokuyabilmesi için gerekli çok yönlülük ve esnekliği, en hassas numaralı ipliklerle bile garantilemektedir.

olcerlertekstil.com

Ozanteks
One of the 500 biggest enterprises in Turkey, Ozanteks is producing since 1973 premium home textile fabrics.
made with itema
made with itema
Ozanteks logo
Ozanteks logo
Ozanteks logo

Denizli

One of the 500 biggest enterprises in Turkey, Ozanteks is producing since 1973 premium home textile fabrics. Among its wide production, a special mention goes to the soft, high quality, luxurious terry fabrics, always woven with the most advanced machinery in the market. The strong partnership between this sophisticated weaver and Itema dates back to the famous rapier terry machines of the Italian Company, and has been recently renewed with the installation of the Itema latest model, the rapier R9500terry.

Ozanteks, Türkiyedeki ilk 500 büyük şirketin içinde bulunmaktadır, 1973 yılından beri de ev tekstili üreticisidir. Oldukça geniş üretim kapasitesine sahiptir, özellikle yumuşak, yüksek kalitede lüks havlu üretimini, teknolojik üstünlügü olan makineler ile gerçekleştirmektedir. Ozanteks modern dokuma makinelerine geçtigi günden beri İtema rapierli dokuma makineleri nin kullanıcısıdır.Makinelerini yine en son model İtema R9500 terry ile yenilemiştir.

www.ozanteks.com.tr

Rekor
Established in 1946, Rekor is one of the first textile manufacturers in Bursa.
made with itema
made with itema

Bursa

Established in 1946, Rekor is one of the first textile manufacturers in Bursa. The company designs, manufactures and exports upholstery, drapery and curtain fabrics including an extensive range of velvets, chenilles, jacquards, dobby weaving, plain and semi-plain weaves. The highest quality and the elegant designs of Rekor fabrics are renowned worldwide and achieved thanks to the latest technological equipment, including the Itema rapier R9500, guaranteeing the versatility and performance for every single Rekor style.

Rekor 1946 yılında kurulmuş, Bursa nın en eski Tekstil firmalarından dır. Jakarlı ve armürlü dokuma makineleri sayesinde , şönil ve benzeri iplikleri kullanımı ile birlikte desenli ve düz döşemelik, perdelik ve kadife kumaşlar üretimi yapmaktadır. Uzun yıllara dayanan tecrübelerinin, hammadde , desen ve içerisin de İtema nın en son modeli rapierli R9500 in de çok yönlülük ve performası ile dahil oldugu modern makine parkı ile her Rekor stilini garantilemektedir.

www.rekordokuma.com.tr

×